ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ Τ.Ε.Γ. ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΟ ΛΟΥΒΡΟ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – Τ.Ε.Γ. Αγίου Στεφάνου

Τη σχολική χρονιά 2016-2017 τα παιδιά του τμήματος α2 του Τ.Ε.Γ. Αγίου Στεφάνου όπου υπεύθυνη είναι η κ. Αγγελική Τσιάντα, μαζί με τη δασκάλα τους κ. Ειρήνη Λουλακάκη, πραγματοποίησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Τα Κυκλαδικά του Λούβρου”. Το διαθεματικό / πολιτιστικό πρόγραμμα είχε διάρκεια 5 μήνες, από τον Ιανουάριο μέχρι το Μάιο του 2017 και κύριος στόχος του ήταν να καλλιεργήσουν τα παιδιά την ελληνική γλώσσα γνωρίζοντας ταυτόχρονα τις Κυκλάδες και τον Κυκλαδικό πολιτισμό, όπως αυτός αναπτύχθηκε πριν 5000 περίπου χρόνια στο Αιγαίο μέσα από τα Κυκλαδικά Ειδώλια που εκτίθονται στο Μουσείο του Λούβρου. Τα παιδιά προσέγγισαν το θέμα από την πλευρά της Γεωγραφίας και της Μελέτης Περιβάλλοντος, της Ιστορίας, της Γλώσσας, και της Αισθητικής Αγωγής. Γνώρισαν ευρύτερα τα Κυκλαδικά Ειδώλια, μελετώντας όλες τις Φάσεις από Νεολιθική μέχρι την Αρχαϊκή και την Κλασσική Φάση (πρώιμη εποχή του Χαλκού) παρουσιάζοντας αρχικά στην τάξη τα ειδώλια του Μουσείου Γουλανδρή στην Αθήνα. Έφτιαξαν δελτία πληροφοριών, είδαν εκπαιδευτικά ντοκυμαντέρ, τραγούδησαν, ζωγράφισαν και έφτιαξαν κολλάζ με θέμα τα ειδώλια.

Επιστέγασμα της δράσης ήταν η ξενάγηση που πραγματοποίησαν οι ίδιοι οι μαθητές για τους γονείς τους την Κυριακή 21 Μαΐου 2017 από τις 11:30 μέχι τις 14:30, μετά από πρόσκληση που ετοίμασαν με τη δασκάλα τους καθώς και το pique-nique που πραγματοποίησε η τάξη στους κήπους του Μουσείου!!

Στο επισυναπτόμενο αρχείο μπορείτε να δείτε την πρόσκληση των παιδιών.