Επίσκεψη υφυπουργού παιδείας στα σχολεία των Βρυξελλών

Η Υφυπουργός Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων Μερόπη Τζούφη επισκέφθηκε τα σχολεία μας στις Βρυξέλλες, στο πλαίσιο της συμμετοχής της στο Συμβούλιο Παιδείας, Νεότητας, Πολιτισμού & Αθλητισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Συγκεκριμένα, η Υφυπουργός επισκέφθηκε το Αμιγές Ελληνικό Σχολείο Βρυξελλών «Κεστεκίδειο» και το Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας(ΤΕΓ) Schaerbeek και συνομίλησε με μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης στο «Κεστεκίδειο», η Υφυπουργός ανήγγειλε την ίδρυση Αμιγούς Ελληνικού Νηπιαγωγείου, ώστε να διασφαλιστεί η πρόσβαση των παιδιών των Ελλήνων που μετεγκαθίστανται στην πόλη των Βρυξελλών, σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Η εν λόγω εξαγγελία μας δίνει ιδιαίτερη χαρά, καθώς γίνεται ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την ενίσχυση της ελληνόγλωσσης εκπαίδευσης στο Βέλγιο.