Ο εορτασμός της εθνικής επετείου του ΟΧΙ (25-28 Οκτωβρίου 2019)

Οι Έλληνες των Βρυξελλών γιόρτασαν ποικιλοτρόπως την εθνική επέτειο του ΟΧΙ. Την Παρασκευή 25/11 το Ελληνικό Γυμνάσιο-Λύκειο Βρυξελλών διοργάνωσε εορταστική εκδήλωση με παρουσίαση θεατρικού δρώμενου με θέμα το έπος του ’40. Στην εκδήλωση δόθηκαν έπαινοι στους μαθητές οι οποίοι πρώτευσαν την προηγούμενη σχολική χρονιά. Η ηλιόλουστη ημέρα πρόσφερε στο διδακτικό προσωπικό και τον Συντονιστή Εκπαίδευσης την ευκαιρία για χαλάρωση σε ένα κοντινό καφέ. Το Σάββατο 26/11 η πολυπληθής Ελληνική Κοινότητα των Βρυξελλών διοργάνωσε εορταστική χοροεσπερίδα. Ο κ. Συντονιστής εκπροσωπώντας τον κ. Πρέσβη απηύθυνε χαιρετισμό στους προσκεκλημένους τονίζοντας το νόημα της εθνικής γιορτής. Την Κυριακή 27/11 τελέστηκε δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Βελγίου κ. Αθηναγόρα παρουσία των πρεσβευτικών και διπλωματικών αρχών της Ελλάδος στο Βέλγιο και των στρατιωτικών αντιπρόσωπων της Ελλάδος παρά τω ΝΑΤΟ. Στον εκκλησιασμό συμμετείχαν εκπαιδευτικοί και μαθητές του Ελληνικού Δημοτικού και Γυμνασίου-Λυκείου Βρυξελλών με σημαιοφόρους και παραστάτες.