Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπ/ση αποφοίτων Β/θμιας Εκπ/σης που υπάγονται στις ειδικές κατηγορίες

Σας ενημερώνουμε ότι δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα της κυβέρνησης στο ΦΕΚ 2449 Β’ η με αριθμ. Φ.153/66380/Α5/8-6-2021 Υπουργική Απόφαση «Τροποποίηση της υπό στοιχεία Φ.151/20049/Β6/2007 απόφασης της Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων με θέμα: «Πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αποφοίτων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υπάγονται στις ειδικές κατηγορίες του εδαφίου α της παραγράφου 4 του άρθρου 2 του ν. 2525/1997, όπως αντικαταστάθηκε με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 του ν. 2909/2001 (Α΄ 90) και των παρ. 1, 2 και 3 του άρθρου 13 του ν. 3404/2005 (Α΄ 260)» (Β’ 272)».

Για τους υποψηφίους της ειδικής κατηγορίας Ελλήνων εξωτερικού εφιστάται η προσοχή στα ακόλουθα :
• Οι υποψήφιοι της εν λόγω κατηγορίας που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Σχολές και τα Τμήματα των Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, σχολές Υπαξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων, σχολές της Αστυνομικής Ακαδημίας, μπορούν να επιλέξουν να εξεταστούν στα μαθήματα μίας από τις τέσσερις Ομάδες Προσανατολισμού, προκειμένου να έχουν πρόσβαση στο αντίστοιχο επιστημονικό πεδίο. Αν επιλέξουν όμως, να εξεταστούν στα μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας τότε θα πρέπει να δηλώσουν ως τέταρτο μάθημα είτε το μάθημα των Μαθηματικών προκειμένου να έχουν πρόσβαση στις Σχολές και στα Τμήματα του δεύτερου Επιστημονικού Πεδίου, είτε το μάθημα της Βιολογίας, προκειμένου να έχουν πρόσβαση στις Σχολές και στα Τμήματα του τρίτου Επιστημονικού Πεδίου.

Για τους υποψηφίους της ειδικής κατηγορίας Αλλοδαπών-αλλογενών, επιτυχόντες τα ακαδημαϊκά έτη 2020-2021 και 2021-2022, εφιστάται η προσοχή στο γεγονός ότι έχουν πλέον, εναλλακτικά, τις εξής δυνατότητες :
– μπορούν να εγγραφούν μέσα στην προθεσμία εγγραφής των νεοεισαγομένων φοιτητών με την οικεία ειδική κατηγορία του επόμενου ή μεθεπόμενου έτους, εφόσον προηγουμένως έχουν αποκτήσει τη βεβαίωση Ελληνομάθειας.
– έχουν τη δυνατότητα υποβολής νέας αίτησης-μηχανογραφικού δελτίου για αλλαγή σχολής, τμήματος ή εισαγωγικής κατεύθυνσης τμήματος για τα αμέσως επόμενα δύο έτη από αυτό της πρώτης εισαγωγής τους σε σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση τμήματος.

Για τους υποψηφίους και των δύο ανωτέρω ειδικών κατηγοριών εφιστάται η προσοχή στο εξής :
– Ειδικά για τα σχολικά έτη 2019-2020 και 2020-2021 γίνονται δεκτά απολυτήρια, για την απόκτηση των οποίων μέρος του προγράμματος πλήρους φοίτησης διεξήχθη με διαδικασίες τηλεκπαίδευσης λόγω της πανδημίας covid-19.

Κατεβάστε την απόφαση χρησιμοποιώντας το παρακάτω link.