Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Βρυξελλών – PROJECT ASTRO

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του Ελληνικού Σχολείου Βρυξελλών πραγματοποίησαν τη σχολική χρονιά 2020-2021 εργασία στο πλαίσιο του μαθήματος των γαλλικών με θέμα το διάστημα και ακολούθησαν το Γάλλο ΑστροναύτηThomas Pesquet , αρχηγό της αποστολής ALPHA στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό με οδηγό τις αναρτήσεις του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (Instagram & twitter). Όλο  το υλικό συγκεντρώθηκε στο παρακάτω ψηφιακό βιβλιαράκι-βίντεο.

Σ’ αυτό το όμορφο ταξίδι ανακαλύψαμε επίσης ότι ένας από τους μόλις 5 ιατρούς διαστήματος που υπάρχουν στην Ευρώπη, και υπεύθυνος για την υγεία του Thomas Pesquet, είναι Έλληνας : ο κύριος Αδριανός Γολέμης. Μπορούμε να παρακολουθήσουμε τη «συνέντευξη» που παραχώρησε στους μαθητές της Ε’ & ΣΤ’ . Ευχαριστούμε το Γυμνάσιο – Λύκειο Βρυξελλών που μας παραχώρησαν την αίθουσα Η/Υ του σχολείου για να πετύχει αυτή η διαδικτυακή συνάντηση.