Υποδοχή ομάδας CHOICE

Υποδεχθήκαμε τη Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022 εκπαιδευτικούς, στελέχη και μαθήτριες/μαθητές, εκπροσώπους της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας στο Διεθνές συνέδριο CHOICE που υλοποιήθηκε την επομένη στις Βρυξέλλες. Στην υποδοχή παρέστησαν ο κ. Ζαρμπάλης Πρόξενος της Ελλάδας στο Βέλγιο, η κ. Κολλάρα, Αν. Συντονίστρια του Σ.Γ.Ε. Βρυξελλών και η κ. Αντιγόνη Ντινάκη, στέλεχος της Πρεσβείας. Μέλη της αντιπροσωπείας έτυχαν θερμής υποδοχής από τον Πρέσβυ κ. Καλαμβρέζο. Το έργο της ομάδας , όπου συμμετείχαν ενεργά οι μαθήτριες/μαθητές σχολικών μονάδων της Αχαΐας, Ηλείας και Αιτωλοακαρνανίας ως συνδημιουργοί, στην παραγωγή ανοικτών εκπαιδευτικών πόρων (OERs) αναφορικά με καινοτόμες διαθεματικές προσεγγίσεις STE(A)M στην εκπαίδευση.

Η συζήτηση με μαθητές και εκπαιδευτικούς ήταν θερμή και ενδιαφέρουσα, επικεντρώθηκε στις εμπειρίες, τις εντυπώσεις και τα οφέλη που αποκόμισαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος, καθώς και τα μελλοντικά τους σχέδια. Δόθηκαν συγχαρητήρια και ευχαριστίες στους εκπαιδευτικούς για το ενδιαφέρον και τη συμβολή τους σε τέτοιου είδους δράσεις που οδηγούν την εκπαίδευση στο δρόμο της καινοτομίας και της ποιοτικής αναβάθμισης.