Κοπή της βασιλόπιτας στο Ελληνικό Σχολείο Βρυξελλών

Την Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2021 με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων του Ελληνικού Σχολείου Βρυξελλών οργανώθηκε η κοπή της παραδοσιακής βασιλόπιτας.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι μαθητές/τριες όλων των βαθμίδων, οι εκπαιδευτικοί και οι Διευθύντριες του σχολείου, ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου κος Καψανάκης Παναγιώτης και μέλη του Συλλόγου Γονέων, η Συντονίστρια Εκπαίδευσης κα Φωτεινή Κολλάρα, ο εκπρόσωπος του Στρατιωτικού Αντιπροσώπου της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ Αντισυνταγματάρχης κ. Υγειονομάκης Μιχαήλ και ο πατέρας Φιλάδελφος Καφαλής από τη Ιερά Μητρόπολη Βελγίου.
Μέσα σε αισιόδοξο κλίμα, αλλά σε εξωτερικό χώρο, ο πατέρας Φιλάδελφος ευλόγησε και έκοψε τη βασιλόπιτα και απευθυνόμενος στους μαθητές του σχολείου αναφέρθηκε στην ιστορία της αρχής του εθίμου που ανάγεται στον Πατέρα της Εκκλησίας μας Μέγα Βασίλειο. Τις εγκάρδιες ευχές τους για υγεία, χαρά και πρόοδο προς μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς έδωσαν οι παρευρισκόμενοι. Οι τυχεροί μαθητές έλαβαν δωροεπιταγές από το Σύλλογο Γονέων.