Παράδοση κτιρίου του Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου Βρυξελλών

Παρουσία της Πρέσβεως της Ελλάδας στο Βέλγιο κυρίας Γραμματά Σοφίας και του Πρωτοπρεσβύτερου Δρ. Κωνσταντίνου Κενανίδη κληρικού της Ιεράς Μητροπόλεως Βελγίου και Γραμματέα του Γραφείου της Ορθοδόξου Εκκλησίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, παραδόθηκε την Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2024 το κτίριο όπου στεγάζεται το Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Βρυξελλών από τον προϊστάμενο Διεύθυνσης κατασκευών κο Τσαγκάρη Ιωάννη και την προϊσταμένη του Τμήματος επίβλεψης και υλοποίησης ενεργειακών αναβαθμίσεων έργων παιδείας της ΚΤ.ΥΠ. Α.Ε κα Γιατράκου Κατερίνα, πλήρως ανακαινισμένο, στη Συντονίστρια Εκπαίδευσης κα Κολλάρα Φωτεινή και τη Διευθύντρια του Γυμνασίου Λυκείου κα Καραμούτα Αθανασία.

Το έργο υλοποιήθηκε από τις Κτιριακές Υποδομές (ΚΤ.ΥΠ.) Α.Ε. τον ενιαίο κατασκευαστικό φορέα του Ελληνικού κράτους, που εποπτεύεται από το Υπουργείο Μεταφορών και Υποδομών. Το κτίριο παραδόθηκε νωρίτερα από το προβλεπόμενο χρονοδιάγραμμα της σύμβασης κατασκευής η οποία υπογράφηκε στο τέλος Αυγούστου. Το προσωπικό ενδιαφέρον του Υπουργού Παιδείας κ. Κυριάκου Πιερρακάκη και η άμεση ανταπόκριση του Διευθύνοντα Συμβούλου της ΚΤ.ΥΠ. Α.Ε κ. Θανάση Γιάνναρη καθώς και οι συντονισμένες ενέργειες του Συντονιστικού Γραφείου Βρυξελλών και όλων των εμπλεκομένων φορέων οδήγησαν μετά από δεκαέξι χρόνια στην επίλυση του κτιριακού προβλήματος του Ελληνικού Σχολείου Βρυξελλών και στην κατασκευή μιας υποδομής ποιοτικά αντάξιας της παρεχόμενης ελληνόγλωσσης εκπαίδευσης και των μαθητών της.