ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 2ου ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΤΕΓ ΜΑΛΤΑΣ

Το ΤΕΓ Μάλτας υποδέχθηκε για 2η συνεχή χρονιά το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης. Σαράντα μαθητές μαι μαθήτριες και τέσσερις συνοδοί εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του Σχολείου, αφού προηγουμένως βρέθηκαν στον χώρο του Ιερού Ναού του Αγίου Νικολάου Μάλτας. Εκεί ο σεβαστός Πατέρας Νικόλαος τους καλωσόρισε με θέρμη και αγάπη, συνομίλησε με μαθήτριες, μαθητές και εκπαιδευτικούς ενώ έκδηλη ήταν η χαρά όλων για την συνάντηση τους με το ελληνικό στοιχείο που διαβιεί στην Μάλτα. Στους χώρους του Τ.Ε.Γ ακολούθησε συζήτηση για εκπαιδευτικά θέματα, για τους δεσμούς Ελλάδας -Μάλτας και έγινε αναδρομή στην παρουσία του ελληνικού στοιχείου στη χώρα, από το μακρινό παρελθόν ως και σήμερα, τονίζοντας τους ιστορικούς δεσμούς των δύο χωρών.