Αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας στο ΤΕΓ Ζυρίχης

Αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννησής της πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 στα σχολεία Bungertwies και Apfelbaum του ΤΕΓ Ζυρίχης. Στο πλαίσιο του εορτασμού η εκπρόσωπος της Μεσσηνιακής Αμφικτιονίας κ.Κέλλη Μακροπούλου, εκπαιδευτικό από την Καλαμάτα, μίλησε στους μαθητές για τη ζωή και το έργο της μεγάλης Ελληνίδας. Παράλληλα έγινε διαδικτυακή σύνδεση με το Μουσείο “Μαρία Κάλλας” της Καλαμάτας, όπου οι μαθητές των σχολείων είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στα εκθέματα από τα προσωπικά αντικείμενα της Κάλλας από τον υπεύθυνο της έκθεσης. Την επόμενη μέρα πραγματοποιήθηκε στο πολιτιστικό κέντρο “Άγιος Δημήτριος” Ζυρίχης η προβολή της ταινίας “Maria Callas, a woman, a voice, a legend” για την ελληνική κοινότητα Ζυρίχης. Η ταινία είναι παραγωγή της Μεσσηνιακής Αμφικτιονίας με συμμετοχή 250 εθελοντών και την παρακολούθησαν πλήθος μαθητές και γονείς των σχολείων.