ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΟ ΤΕΓ ΜΑΛΤΑΣ

Με λαμπρότητα γιορτάστηκε από το ΤΕΓ Μάλτας η επέτειος της Επανάστασης του 1821. Στη γιορτή που πραγματοποιήθηκε στον ιερό ναό του Αγίου Νικολάου Μάλτας, μαθητές και μαθήτριες του Τ.Ε.Γ απήγγειλαν ποιήματα, έπαιξαν μικρά θεατρικά, άκουσαν τους ομιλητές κυρία Τασία Αθανασίου, Πρέσβης της Ελλάδας στην Μάλτα, τον εκπαιδευτικό κ. Γεώργιο Τσεκούρα, τον Πρόεδρο της Ελληνικής Κοινότητας Μάλτας κ. Μαρκάκη Θέμη. Τη γιορτή ακολούθησε παρέλαση των μαθητών με τη γαλανόλευκη στην πρωτεύουσα Βαλέτα, προς τιμήν των ηρωικών προγόνων. Τις εκδηλώσεις παρακολούθησε πλήθος κόσμου, γονείς και κηδεμόνες καθώς και μέλη της Ελληνικής Κοινότητας, παρουσία του Σεβασμιότατου Υπέρτιμου Εξάρχου Μάλτας κ. Κυρίλλου και του σεβαστού Πατέρα Νικολάου.